Україна впроваджує різні механізми для підтримки виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії та стимулювання споживання цієї енергії. Один з таких механізмів – це механізм самовиробництва. Механізм самовиробництва – схема підтримки активних споживачів за яким відбувається взаєморозрахунок вартості обсягу відпуску електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, в електричну мережу генеруючими установками таких споживачів та вартості обсягу споживання ними електричної енергії з електричної мережі (у тому числі вартості послуг з передачі та/або розподілу електричної енергії), а також можливість накопичення коштів протягом періоду накопичення у випадку, передбаченому Законом.
Механізм самовиробництва дозволяє активним споживачам електроенергії, що виробляють електроенергію з альтернативних джерел, відпускати надлишки виробленої електроенергії у електричну мережу та одержувати компенсацію за ці відпущені обсяги. В рамках механізму самовиробництва встановлюється взаєморозрахунок вартості обсягу відпущеної електроенергії. Споживачі отримують плату за електричну енергію, яку вони відпускають у мережу, згідно з установленими тарифами або іншими визначеними правилами. Отримані кошти можуть бути використані споживачами для покриття їх власних витрат на електроенергію або інших послуг.
Активний споживач — споживач, у тому числі приватне домогосподарство, енергетичний кооператив та споживач, який є замовником енергосервісу, що споживає електричну енергію та виробляє електричну енергію, та/або здійснює діяльність із зберігання енергії, та/або продає надлишки виробленої та/або збереженої електричної енергії, або бере участь у заходах з енергоефективності та управління попитом відповідно до вимог закону за умови, що ці види діяльності не є професійною та/або господарською діяльністю. Тобто, отримати статус активного споживача може і приватне домогосподарство, і комунальні заклади, і енергетичні кооперативи, і бізнес.
Споживач набуває статусу активного споживача, коли:
• укладає договір купівлі-продажу електричної енергії за механізмом самовиробництва, що є додатком до договору про постачання електричної енергії споживачу;
або
• укладає договір з гарантованим покупцем або постачальником універсальних послуг про продаж електричної енергії за “зеленим” тарифом.
• встановлює установки зберігання енергії з метою участі у ринку допоміжних послуг, надання послуг з балансування та купівлі-продажу електроенергії, яка використовується для зберігання енергії в установках зберігання енергії, на організованих сегментах ринку самостійно або у складі агрегованих груп.
Споживач втрачає статус активного, якщо:
• активний споживач із встановленою потужністю генеруючих електроустановок більше 1 МВт втрачає статус активного споживача на календарний рік у разі, якщо за попередній календарний рік обсяг відпуску електричної енергії, виробленої генеруючими електроустановками активного споживача, у мережу перевищує 50 відсотків загального обсягу споживання електричної енергії (з мережі та з генеруючих електроустановок активного споживача) такого активного споживача.
• Процедура скасування статусу активного споживача та наслідки такого скасування визначаються Регулятором.
Як вже говорили, стати активним споживачем можуть як побутові, так і непобутові власники генеруючих установок, але з певними обмеженнями щодо встановленої потужності. Зокрема для:
+ побутових споживачів у своїх приватних домогосподарствах — генеруючі установки, встановлена потужність яких не перевищує 50 кВт;
+ інших споживачів, у тому числі енергетичні кооперативи — генеруючі установки, встановлена потужність яких не перевищує 150 кВт;
+ приватних домогосподарств — генеруючі установки, встановлена потужність яких не перевищує 30 кВт (але не більше потужності дозволеної на приєднання);
+ малих непобутових споживачів — генеруючі електроустановки, що приєднані до електроустановок, призначених для споживання електричної енергії напряму потужністю не більше 50 кВт (але не більше потужності дозволеної на приєднання);
+ непобутових споживачів — генеруючі електроустановки, приєднані до електроустановок, призначених для споживання електричної енергії напряму, але не більше потужності дозволеної на приєднання.
Технічні вимоги, яких має дотримуватися активний споживач, що пов’язані з приєднанням (підключенням) генеруючих установок та установок зберігання енергії такого споживача, визначаються кодексом систем розподілу та кодексом системи передачі.
Потужність генеруючої установки активного споживача визначається номінальною потужністю інверторного устаткування такої генеруючої установки (у разі його наявності), що забезпечує паралельну роботу генеруючої установки з енергосистемою.
Серед іншого, Споживач має право приєднувати до власних мереж генеруючі установки з ВДЕ та УЗЕ, що належать третім особам.
Встановлена потужність, кожної з таких електроустановок не має перевищувати величину дозволеної потужності електроустановок такого споживача з вирахуванням величини встановленої потужності власних генеруючих установок та установок зберігання енергії такого споживача відповідно.
При цьому, весь обсяг виробленої такими генеруючими установками з ВДЕ та УЗЕ електричної енергії, придбавається споживачем.
Для активних споживачів також діє система підтримки — механізм самовиробництва.
Згідно із Законом, механізм самовиробництва — це система підтримки активних споживачів, призначена для власного споживання електричної енергії, за якою відбувається взаєморозрахунок вартості обсягу відпуску електричної енергії в електричну мережу генеруючими установками таких споживачів та вартості обсягу відбору ними електричної енергії з електричної мережі, з урахуванням вартості послуг з передачі та/або розподілу електричної енергії.
Тобто, цей механізм, по-перше, дозволяє активним споживачам встановити джерела генерації потужністю, що не перевищує їх дозволену на приєднання, для власного споживання. По-друге, в години, коли обсяг відпуску електроенергії більший за обсяг відбору, продавати надлишкову електроенергію енергопостачальному підприємству за ринковою ціною.
Дозволена до відпуску в мережу електрична потужність активного споживача за механізмом самовиробництва (крім побутового споживача та малого непобутового споживача), включно з генеруючими установками та установками зберігання енергії третіх осіб, не може одночасно перевищувати 50 відсотків від величини дозволеної (договірної) потужності електроустановок такого споживача, що призначені для споживання електричної енергії.
У разі виконання таким активним споживачем окремих технічних вимог оператора системи розподілу або оператора системи передачі, до якого приєднані електроустановки активного споживача, дозволена до відпуску в мережу електрична потужність може бути збільшена.
Вартість відпущеної електричної енергії активним споживачем зараховується на особовий рахунок такого активного споживача у строк, визначений правилами роздрібного ринку електричної енергії.
Згідно з договором купівлі-продажу електричної енергії за механізмом самовиробництва електропостачальник здійснює взаємозалік вартості відпуску/відбору електричної енергії станом на перше число календарного дня після закінчення розрахункового періоду.
Якщо за розрахунковий період (місяць) вартість спожитої з мережі електричної енергії перевищує вартість відпущеної електричної енергії, то різниця між вартістю спожитої та відпущеної електричної енергії підлягає сплаті активним споживачем на користь постачальника.
Якщо за розрахунковий період (місяць) вартість відпущеної електричної енергії перевищує вартість спожитої електричної енергії, то різниця між вартістю відпущеної та спожитої електричної енергії підлягає сплаті постачальником на користь активного споживача у місяці, наступному за розрахунковим.
Активний споживач за механізмом самовиробництва здійснює зміну електропостачальника з першого дня календарного місяця. Договір про купівлю-продаж за механізмом самовиробництва, укладений з попереднім електропостачальником, припиняє свою дію з першого дня календарного місяця, наступного після укладення Активним споживачем договору з новим електропостачальником.
Проєкти договорів про купівлю-продаж електричної енергії за механізмом самовиробництва доступні за посиланням.
Переглянути і завантажити відповідні комерційні пропозиції можна тут.
Особистий кабінет